Czym wykończyć betonowe schody?

Data dodania: 30.12.2016


 

Spór o to, czy lepsze są schody drewniane, czy betonowe, pozostaje nierozstrzygnięty. Każda z opcji ma swoje wady i zalety, a wybór zależy od indywidualnych preferencji inwestora. Kiedy zdecydujemy, że w naszym domu powstaną schody na beton, należy zastanowić się, czym je wykończyć.

Dobrze zrobione schody betonowe mogą stanowić doskonałą imitację schodów drewnianych. Co prawda, nie mamy tylu możliwości, jak przy konstrukcjach samonośnych, takich jak schody gięte czy kręcone. Jednak zwykłe, proste formy są jak najbardziej możliwe do wykonania. Schody betonowe okleja się drewnianymi panelami. Dzięki temu po latach nie będą one skrzypieć ani wymagać kosztownych renowacji. Wystarczy je regularnie myć, a jeśli któryś ze stopni dozna poważnego uszczerbku, można go łatwo wymienić, bez ingerencji w resztę paneli. Jeśli zlecimy to zadanie dobremu fachowcowi (zobacz: schody drewniane Poznań), najbardziej spostrzegawczy goście nie dostrzegą nieścisłości.

Niektórzy inwestorzy preferują położenie płytek lub kafelków. Jest to najbardziej praktyczny wybór, łatwy do sprzątania, odporny na zabrudzenia i czynniki zewnętrzne. Dzisiaj wiele firm posiada szeroką ofertę, z której możemy wybierać najmodniejsze wzory. Pamiętajmy jednak, by śliskie powierzchnie, takie jak kafelki, posiadały frezowanie. Zmniejszymy tym prawdopodobieństwo poślizgnięcia się przez któregoś z domowników.

Jednym z najbardziej popularnych rodzajów wykończeni są nieśmiertelne wykładziny. Tak jak w przypadku kafelków, możemy dziś wybierać w szerokiej gamie wzorów i kolorów, które najlepiej uzupełnią styl wnętrza. Wykładzina jest nieco bardziej wymagająca niż płytki, ponieważ mogą na niej zostawać trwałe plamy – tak jak na dywanie. Jednak jest od nich znacznie cieplejsza, dlatego, jeśli posiadamy małe dzieci, będzie lepszym wyborem. Maluchy uwielbiają siadać na schodach, a kontakt z zimną powierzchnią może je łatwo doprowadzić do choroby.

Do kategorii schodów ekskluzywnych należą schody kamienne. Można zapewnić sobie trochę luksusu niższym kosztem, wykańczając schody betonowe kamiennymi płytami. Ich cena będzie nieco wyższa niż wyżej wymienionych sposobów, jednak na pewno o wiele bardziej opłacalna niż schody wykonane w całości z kamienia.

Schody betonowe dają nam wiele możliwości aranżacji. Mogą pełnić rolę schodów drewnianych, pokrytych płytkami, wykładziną lub kamieniem – ale nie tylko. Pamiętajmy, że koszt wykonania usługi to montaż i zakup materiału, który może się zniszczyć w trakcie prac. Najczęściej pękają płytki kamienne i kafelki, natomiast bezpiecznym wyjściem jest wykładzina i… drewno. Nowoczesne technologie i usługi CNC pozwalają na dokładne co do milimetra cięcia, dzięki którym uzyskujemy idealne, identycznie wykrojone stopnie.