Jak usunąć dywan z drewnianych schodów?

Data dodania: 18.04.2017


W zależności od tego, jak będzie wyglądało wnętrze naszego domu, dobrym rozwiązaniem dla uzupełnienia design może okazać się pokrycie schodów dywanem. Jednak co powinniśmy zrobić, gdy będziemy chcieli zmienić styl wnętrza i pokrycie schodów nie będzie do niego pasowało? Radzimy, jak usunąć dywan z drewnianych schodów.

Jeśli doszliśmy do wniosku, że zamontowany na schodach dywan nie pasuje do wystroju wnętrza oraz, że chcemy wyeksponować naturalne piękno drewna, będziemy musieli usunąć dywan, a także wszystkie elementy, które przytwierdzają go do konstrukcji. Kiedy już odsłonimy schody drewniane, warto dokonać drobnego wykończenia, które tchnie nowe życie w ukrytą wcześniej konstrukcję. Proces usuwania dywanu będzie czasochłonny, ale gdy w końcu go ukończymy, nie pożałujemy efektu jaki osiągniemy.

Na początku należy opracować strategię usuwania dywanu. Jeśli materiał przytwierdzony jest do stopnia i podstopnia, możliwe, że uda nam się wsunąć ostrze noża introligatorskiego pomiędzy dywan i powierzchnię stopnia, nie uszkadzając przy tym drewna. W innym wypadku należy zaopatrzyć się w kombinerki, z pomocą których będziemy mogli podnieść mniejszą część dywanu i wsunąć pod niego płaski łom. Za pomocą takiego zestawu bez problemu uniesiemy materiał, nie naruszając przy tym drewnianej powierzchni. Zazwyczaj dywan mocowany jest na schodach dzięki listwom z kolcami. Kiedy uda nam się unieść dywan na każdym stopniu, należy ostrożnie przystąpić do usuwania niechcianego materiału i odrywania go od listew. Pomocne może się okazać wycinanie poszczególnych partii dywanu. Używając noża introligatorskiego należy odcinać materiał kawałek po kawałku, najlepiej takie wielkości odpowiadającej stopniom.

Kiedy usuniemy już dywan, będziemy musieli pozbyć się listew z kolcami. W tym przypadku również świetnie sprawdzi się płaski łom, który oddzieli listwę od drewna. Jeśli podczas tego procesu natrafimy na podkład, jego również należy usunąć. Następnie należy usunąć wszystkie gwoździe zwykłe oraz tapicerskie, które mogą pozostać na powierzchni schodów drewnianych.

Oczyszczone z dywanu schody drewniane należy odpowiednio zabezpieczyć. Do uzupełnienia dziur po gwoździach najlepiej użyć kitu, dzięki czemu ukryjemy drobne zniszczenia i poprawimy wizualny charakter schodów.

Jeśli czujemy, że samodzielne zdjęcie dywanu ze schodów jest dla nas zbyt dużym wyzwaniem, warto skorzystać z pomocy specjalistów. Doprowadzenie schodów do pierwotnego stanu może okazać się niezwykle trudne, dlatego warto się zastanowić, czy nie chcemy użyć mniej inwazyjnych form pokrycia schodów, które nie wpłyną negatywnie na ich stan techniczny. Jeśli dopiero planujemy budowę domu, warto zastanowić się, czy piękne, naturalne schody na wymiar, w swojej niezmienionej formie nie będą lepszym rozwiązaniem.