Jak wygląda projektowanie i wycena schodów?

Data dodania: 03.06.2016


Właściciele domów i mieszkań z co najmniej dwoma piętrami prędzej czy później stają przed koniecznością wyboru odpowiednich schodów do swojego wnętrza. A wybór wcale nie jest taki prosty, bo w procesie zamówienia, projektowania i wyceny schodów trzeba podjąć wiele decyzji, które są uzależnione zarówno od warunków technicznych przestrzeni, jak i kwestii czysto estetycznych.

Przede wszystkim należy zastanowić się czy bardziej interesują nas schody betonowe czy drewniane. Jeśli w grę wchodzą te pierwsze, plan ich budowy powinien być uwzględniony jeszcze w projektach architektonicznych budynku. Sporo właścicieli domów nawet nie bierze pod uwagę możliwości zmiany koncepcji i wybór schodów drewnianych, tymczasem zastąpienie konstrukcji betonowej drewnianą wcale nie jest trudne. Dużo więcej problemów może sprawić zamiana w drugą stronę.

Jeśli już wybraliśmy rodzaj, a więc czy będą to schody samonośne czy na beton można przystąpić do rozważań nad kolejnymi szczegółami konstrukcji. Jedną z kwestii, które powinniśmy skonsultować z architektem lub firmą, która zajmuje się projektowaniem i produkcją schodów (wycena schodów Szczecin) jest typ konstrukcji. Wybór konkretnego typu schodów jest bowiem uzależniony w dużej mierze od warunków budowlanych: od otworu na schody, przez konkretne wymiary między kondygnacjami, aż po przestrzeń, jaką można zagospodarować na budowę schodów.

Idąc dalej, trzeba zdecydować się na konstrukcję schodów. Jeśli należy nam na widowiskowym efekcie wizualnym, warto pomyśleć nad schodami półkowymi, które dzięki mocowaniu bezpośrednio w ścianie wyglądają niczym unoszące się w powietrzu pojedyncze stopnie. Ciekawy efekt zapewniają także schody drewniane z wangą centralną, czyli belką umieszczoną pod stopniami, która ciągnie się przez całą konstrukcję. Bardziej klasyczne konstrukcje, uważane także za dużo bardziej stabilne i wygodne w użytkowaniu to .schody wypuszczane, nakładane lub bolcowe.

Wycena schodów obejmuje także określenie rodzajów podstopni, a więc czy pionowe elementy stopni będą w pełni zabudowane, ażurowe, a może zastosowane zostaną jedynie tak zwane listwy bezpieczeństwa. Oczywiście klienci mogą także wybierać pomiędzy różnymi typami balustrady: od drewnianych desek czy tralek, przez metalowe relingi, aż po wypełnienie ze szkła.

Wybierając schody trzeba jeszcze zdecydować z jakiego gatunku drewna zostaną wykonane – dotyczy to zarówno schodów drewnianych samonośnych, jak i betonowych, o ile ich wykończenie ma być wykonane właśnie z surowców drewnianych. Wybór konkretnego materiału będzie miał oczywiście wpływ na ostateczną wycenę schodów, bo koszty produkcji schodów z drewna europejskiego a gatunków egzotycznych są dość zróżnicowane.


Polecamy: wycenaschodow.pl

Wielopiły