Jak zabezpieczyć i dbać o drewniane schody

Data dodania: 28.10.2016


Posiadacze schodów drewnianych zmuszeni są do ich regularnej pielęgnacji. W zależności od środka, który zastosowano do jego zabezpieczenia, metody czyszczenia będą inne. Producent schodów powinien wytłumaczyć w jaki sposób najlepiej czyścić drewnianą powierzchnię, jednak nie każdy to robi. Odpowiednie metody konserwujące zapewnią długą żywotność schodów, dlatego warto zapoznać się z odpowiednimi technikami, by potencjał drewna nie został zmarnowany.

Schody zabezpieczone lakierem

Schody pokryte bezbarwnym lakierem zachowują naturalny, niezmienny wygląd drewna. Nie ingerują w jego barwę czy strukturę. Nie wymagają też częstego odnawiania, wystarczy odpowiednio je czyścić. Lakiery nie znoszą wilgoci, dlatego nigdy nie należy myć ich powierzchni mopem. Popularnym sposobem jest przecieranie schodów specjalnymi środkami czyszczącymi z dodatkiem wosku, ale poza nabłyszczaniem i śliską powierzchnią nie zrobią nic dla lepszej kondycji drewna. Najbardziej optymalnym sposobem jest mycie schodów ściereczką zanurzoną w wodzie z dodatkiem płynu do mycia naczyń. Niekiedy można dodać odrobinę octu, by odtłuścić powierzchnię lakieru. Trzeba pamiętać jednak, by ścierka była lekko wilgotna, nie mokra – po kilku minutach schody powinny być suche, by woda nie uszkadzała lakieru.

Schody zabezpieczone olejem

Ten rodzaj zabezpieczenia jest rekomendowany przez miłośników drewna. Powierzchnia pokryta olejem zyskuje głębię barwy i uwydatnia słoje. Preparat wnika w głąb drewna, impregnując je i nie zatykając porów – dzięki temu schody „oddychają”, zachowują naturalny zapach, a do tego regulują wilgoć w pomieszczeniu. Są również przyjemniejsze w dotyku i nie błyszczą się. Producent schodów (zobacz: wycenaschodow.pl) może odradzać tę metodę ze względu na konieczność  nie tylko mycia, ale także regularnej pielęgnacji. Raz lub dwa razy do roku drewno należy pokryć kolejną warstwą oleju, która zabezpieczy drewno przed uszkodzeniami. Schody pokryte olejem powinny być myte tak samo jak lakierowane – wilgotną ścierką z dodatkiem płynu do mycia naczyń. Jednak można robić to rzadziej, ponieważ drewno zabezpieczone olejem nie przyciąga kurzu w tak dużym stopniu jak lakier.

Aby schody służyły w doskonałym stanie przez lata, należy o nie odpowiednio dbać. Schody lakierowane i olejowane mogą być na co dzień czyszczone w podobny sposób, jednak olejowane co kilka miesięcy potrzebują kolejnych warstw zabezpieczających. Ma to swoje zalety, dlatego najlepiej, jeśli specyfikę pomieszczenia (wilgotność, nasłonecznienie itp.) oceni specjalista, np. producent schodów w Szczecinie. Warto omówić z nim wszystkie wady i zalety każdego z rozwiązań, by, opierając się na swoim doświadczeniu, doradził właściwa metodę zabezpieczenia drewna.