Jakie drewno na schody?

Data dodania: 03.06.2016


Schody muszą być przede wszystkim bezpieczne i trwałe – w końcu zapewniają nam drogę między piętrami domu czy mieszkania. Ale jako dość duży element wnętrza powinny też wyglądać estetycznie i tworzyć z resztą przestrzeni spójną całość. Pomijając rodzaj i konstrukcję schodów, największy wpływ na to ma odpowiednio wybrany gatunek drewna, z którego schody zostaną wykonane lub wykończone.

Drewno jako materiał wykończeniowy jest zdecydowanie najchętniej wybieranym surowcem, głównie ze względu na swoją wszechstronność, funkcjonalność i możliwość dopasowania odpowiedniego gatunku drewna do każdego stylu aranżacji wnętrz. Ale drewno to nie tylko materiał atrakcyjny wizualnie, ale również trwały i przy odpowiedniej pielęgnacji odporny na zniszczenia mechaniczne czy chemiczne.

Schody drewniane są często użytkowane i na etapie projektu, produkcji i wyceny schodów należy starannie wybrać gatunek drewna, z jakiego zostaną wykonane. Najczęściej do wyboru są drzewa europejskie, dobrze znane nawet z polskich lasów oraz bardziej egzotyczne odmiany, pochodzące głównie z Azji, Afryki czy Ameryki Południowej. Wybór odpowiedniego gatunku powinien być tym bardziej przemyślany, im schody będą bardziej eksploatowane. Jeżeli planujemy wykonanie schodów, które stanowiły jedyną drogę między piętrami lepiej na etapie wyceny schodów poradzić się fachowców, którzy doradzą trwały, odporny na niszczenie gatunek drewna. Pod uwagę bierze się wtedy takie parametry jak: twardość, ścieralność czy higroskopijność drewna.

Wśród najbardziej popularnych gatunków drewna europejskiego należy wymienić między innymi: buk, jesion, dąb, sosna czy klon. Większość z rodzimych gatunków jest dość uniwersalna, jeśli chodzi o dopasowanie kolorystyczne do pozostałych elementów wnętrza.

Natomiast drewno egzotyczne, z którego można zamówić schody drewniane do swojego domu to głównie: sapeli, merbau, orzech amerykański czy jatoba. Drewno egzotyczne na ogół ma bardziej nasyconą barwę i zwykle występuje w odcieniach złota, miedzi i czerwieni.

Drewno nadaje wnętrzom domowego, przytulnego charakteru i ocieplają każdą przestrzeń. Możliwości aranżacji domu z wykorzystaniem drewnianych schodów są niemalże nieograniczone – od schodów samonośnych, przez betonowe wykończone surowcem drewnianym, aż po indywidualne modyfikacje różnego rodzaju elementów budowy schodów, takie jak balustrady, poręcze czy podstopnie. Wycena schodów w konsultacji ze specjalistami, którzy zajmują się projektowaniem i produkcją tych konstrukcji pomaga w wyborze najlepszych schodów, które będą przez lata służyć i zdobić wnętrze.


Drewniane schody na wymiar poleca: wycenaschodow.pl