Oświetlenie schodów – co wybrać?

Data dodania: 30.12.2016


 

Dobre schody powinny być zarówno praktyczne, jak i piękne. Jeśli postawimy tylko na jedną z tych kategorii, możemy żałować swojej decyzji przez bardzo długi czas. Nie chcemy przecież codziennie narażać się na skręcenie kostki, wędrując po niewygodnych schodach. Natomiast praktyczny, ale szpetny mebel sprawi, że niechętnie będziemy przebywać w jego otoczeniu. Dlatego jeśli planujemy montaż dodatków do schodów, niech będą one i ładne, i funkcjonalne.

Prostym, a zarazem efektownym dodatkiem do schodów jest ich oświetlenie. Jest to rodzaj dekoracji, w który możemy wyposażyć schody drewniane, szklane, kamienne itp. Instalując oświetlenie schodów, uzyskujemy nie tylko fantastyczne efekty wizualne, ale również podwyższamy poziom bezpieczeństwa. Ile osób już ucierpiało, bo schodząc w ciemnościach ze schodów i nie widząc ostatniego stopnia? Ile dzieci boi się zejść w nocy do łazienki, która znajduje się na innym piętrze? Skoro już wiemy, że warto zainstalować oświetlenie, stajemy przed jednym pytaniem: jakie powinno ono być?

Do wyboru mamy trzy możliwości: oświetlenie ogólne, punktowe i taśmowe. Pierwsze z nich polega na umieszczeniu jednej lub kilku lamp na suficie klatki schodowej. To tradycyjne rozwiązanie, które ma w sobie więcej z praktyki niż z dekoracji – wszystko zależy, w jakiego rodzaju klosze zainwestujemy.

Kolejnym pomysłem jest umieszczenie pojedynczych lampek w ścianach klatki schodowej (sprawdź: schody drewniane Szczecin). Ten pomysł powinien być uwzględniony już podczas budowy budynku, ponieważ wtedy najłatwiej jest zaplanować umieszczenie przewodów w ścianach, bez uszkadzania innych instalacji. Natomiast jeśli chcemy zainstalować lampki w gotowym już domu, oczywiście jest to możliwe, ale będzie się wiązało z większymi komplikacjami, kosztami i dłuższym czasem montażu. Ponadto podczas prac mogą ucierpieć nasze schody.

Najbardziej spektakularne efekty uzyskamy poprzez światło taśmowe. Wygląda bardzo atrakcyjnie w schodach drewnianych. Najlepiej poprosić producenta, który ma w swojej ofercie usługi CNC, by wykonał rowki w stopniach, które pomieszczą światłowód. W przypadku schodów szklanych uzyskujemy nieco inne rezultaty. W mroku tego rodzaju światło daje niemal kosmiczny efekt, który zrobi wrażenie na każdym z naszych gości.

Który rodzaj oświetlenia schodów jest najlepszy? Zależy to od preferencji inwestora. Jeśli chcemy oświetlić całą klatkę schodową, najlepsze będzie umieszczenie lampy w suficie. Natomiast pojedyncze schodki lepiej podkreślić lampkami w ścianach lub w stopniach. Dla lepszego efektu i wygody możemy zaopatrzyć się w fotokomórki, które automatycznie będą się uruchamiać za każdym razem, gdy ktoś znajdzie się na schodach.