Rodzaje schodów – jaki wybrać

Data dodania: 25.07.2016


Wybór schodów do domu to nie lada wyzwanie. Na pierwszy rzut oka wydaje się, że nie powinno to sprawiać większych problemów, jednak kiedy tylko zaczynamy zagłębiać się w temat tych konstrukcji okazuje się, że naprawdę jest w czym wybierać. Jak wśród wielu możliwości wybrać najlepsze schody do swojego domu? Jaki rodzaj schodów będzie najlepiej pasował do wnętrza?

Schody gotowe czy na zamówienie

W sklepach budowlanych można kupić gotowe schody drewniane, które są przeznaczone do samodzielnego montażu. Z racji tego, że jest to efekt masowej produkcji są one tańsze niż schody na wymiar, a z racji narzuconych wymiarów nie nadają się do każdego wnętrza. Jak radzą eksperci z wycenaschodow.pl, gotowe schody najlepiej montować w obiektach typu domek letniskowy czy na antresoli. Szczególnie, że dobrej jakości konstrukcja to zakup na całe życie, warto więc przekalkulować oszczędności wynikające z kupna schodów gotowych względem ryzyka niedopasowania konstrukcji i problemów z ich eksploatacją.

Schody betonowe czy drewniane

Tutaj decyzja zapada w momencie projektowania domu lub najdalej rozpoczęcia robót budowlanych. Jeżeli chcemy w swoim domu mieć schody na beton muszą one być uwzględnione w projekcie architektonicznym, z uwagi na swoją konstrukcję wpisaną w inne elementy budowy domu. W przypadku schodów drewnianych ich montaż następuje dopiero w fazie prac wykończeniowych – jeżeli zostaną one zamontowane wcześniej istnieje ryzyko uszkodzenia drewna, a naprawa takiej usterki może być niezwykle kosztowna.

Schody proste, zabiegowe czy z podestem

Typ schodów jest najczęściej uzależniony całkowicie od wymiarów i rodzaju otworu, jaki został przeznaczony na zabudowę. Wycena schodów obejmuje standardowo wykonanie niezbędnych pomiarów, które pozwolą ustalić jaki typ konstrukcji będzie najlepiej odpowiadał konkretnym warunkom wnętrza. Przyjmuje się, że najwygodniejsze są schody proste jednobiegowe, jednak wymagają one najwięcej przestrzeni. Alternatywą mogą być schody dwubiegowe z podestem, natomiast nieco miejsca można zaoszczędzić przy konstrukcji zabiegowej.

Schody nowoczesne czy klasyczne

Kolejna decyzja przy projektowaniu i wycenie schodów dotyczy konstrukcji schodów. Tutaj oprócz sugestii projektantów z firmy produkującej schody na zamówienie najlepiej kierować się swoim gustem. Wśród nowoczesnych projektów można wymienić między innymi schody dywanowe czy schody z wangą centralną, natomiast do wnętrz klasycznych najlepiej będą pasować schody wangowe czy bolcowe.

Schody z drewna europejskiego czy egzotycznego

W końcu wycena schodów nie obejdzie się bez wyboru materiału do produkcji takiej konstrukcji. Znane nam bardzo dobrze gatunki drzew europejskich są wciąż bardziej popularne od swoich egzotycznych odpowiedników – jednym z powodów na pewno jest różnica w cenie, ponieważ za schody wykonane z drewna egzotycznego zapłacimy zdecydowanie więcej.