Schody na beton wykończone drewnem

Data dodania: 03.06.2016


Konstrukcje schodów są niezastąpione w domach i budynkach wielopiętrowych – i to dosłownie. Alternatywą dla tradycyjnych schodów mogą być jedynie drabinki lub windy, co w większości przypadków jest po prostu niemożliwe do zastosowania. Wybierając rodzaj konstrukcji, podczas konsultacji, projektów i wyceny schodów właściciel domu ma możliwość decyzji między schodami samonośnymi a wykonanymi z żelbetonu. Ostatecznie jednak nawet te drugie mogą wyglądać jak schody drewniane.

Schody betonowe czy też wykonane z żelbetonu muszą być umieszczone już na etapie projektu architektonicznego domu, ponieważ ich budowa opiera się na konstrukcji całego obiektu. Jeśli właściciel inwestycji zdecydował się na kupno gotowego projektu możliwe, że będzie chciał zmienić plany dotyczące schodów – chociażby dlatego, że nie będzie mu odpowiadała dana konstrukcja czy typ schodów. Większych problemów nie sprawi jednak decyzja o zmianie rodzaju na schody drewniane. Przekształcenie w drugą stronę wymaga już nieco pracy, bo jeśli projekt zakładał montaż schodów samonośnych, a właścicielowi zależy na konstrukcji betonowej niezbędne będzie uwzględnienie planowanych schodów w projekcie architektonicznym. Architekt będzie musiał w takiej sytuacji zaadaptować plan budynku, tak aby opracować całe zaplecze konstrukcyjne pod schody betonowe.

Jeżeli jednak w domu zaplanowano i wybudowano schody betonowe, na etapach wykończenia domu przychodzi czas na to, aby zadbać również o ten element wnętrza. Wtedy warto skorzystać z usług firm, które zajmują się projektowaniem, produkcją i wyceną schodów. Sposobów na wykończenie konstrukcji betonowych jest kilka: od kamienia, przez płytki, cegły, aż po najczęściej wybierane drewno. Nie bez powodu to właśnie wykończenie tym surowcem jest najbardziej popularne – drewno nie tylko doskonale sprawdza się jako trwałe, ale też estetyczne uzupełnienie betonowej konstrukcji. Wycena schodów betonowych, które są wykończone elementami drewnianymi zależy między innymi od rodzaju wybranego gatunku drewna czy wykorzystania innych materiałów, takich jak metal czy szkło (na przykład do wykonania barierki czy balustrady).

Decydując się na wykończenie betonowych schodów drewnem można w łatwy sposób dopasować tę konstrukcję do aranżacji wnętrza, wybierając spośród wielu dostępnych gatunków drzew oraz możliwości indywidualnego dopasowania projektu do przestrzeni.


Zobacz ofertę schodów na wymiar: wycenaschodow.pl