Śmiałe pomysły nowoczesności: schody szklane

Data dodania: 28.10.2016


Drewniane schody na wymiar to pomysł uniwersalny, pasujący do każdego stylu. Jednak coraz więcej właścicieli domów ceni sobie indywidualność i oryginalność wnętrz. Jednym z takich rozwiązań są schody wykonane ze szkła. Uzyskany w ten sposób efekt nowoczesności niezmiennie zachwyca klientów producentów schodów.

Schody wykonane ze szkła sprawiają wrażenie lekkich i eleganckich, a jednocześnie bardzo kruchych. Odczucie nietrwałości jest złudne, ponieważ technologia szkła została rozwinięta na tyle, by użytkowanie szklanych schodów pod względem bezpieczeństwa niczym nie różniło się od drewnianych. Do wyrobu schodów używa się szkła hartowanego. Jeden stopień tworzy się poprzez złączenie kilku warstw połączonych specjalnymi foliami. Całość opiera się zazwyczaj na konstrukcji ze stali, która jest tańszym surowcem niż drewno. Z tego względu wykonanie całych schodów jest rozwiązaniem bardziej ekonomicznym niż drewniane schody na wymiar (sprawdź: wycenaschodow.pl).

Szklane schody odkrywają całkowicie nowe pole w kwestii designu. Szkło, jako materiał, nie tylko posiada innowacyjny wygląd. Możliwości dodatkowych dekoracji, jakie daje ten surowiec, jest bardzo wiele. Sama struktura szkła posiada potencjał niezliczonych wariacji. Schody mogą mieć różne kolory, grubości stopni, mogą być matowe, błyszczące, z nadrukami. Pomiędzy warstwami niekiedy umieszcza się ozdobne elementy: materiały, kwiaty, zdjęcia, pył brokatowy itp. Dzięki swojej przezroczystości doskonale współgra ze światłem, które w zależności od źródła i pory dnia może zupełnie odmienić wygląd całego wnętrza. Światło można wykorzystać jeszcze w inny sposób. Przymocowując lampki LED, uzyskuje się piorunujący efekt świecących w różnych kolorach stopni.

Półkowe schody na wymiar wykonane ze szkła sprawiają wrażenie niezwykłej lekkości. Przymocowane bezpośrednio do ściany w formie pojedynczych półek dają złudzenie lewitowania. Ze względów bezpieczeństwa do takich schodów dodaje się szklaną lub metalową balustradę, choć najbardziej efektownie prezentują się pojedyncze stopnie.

Niestety, szklane schody nie będą pasować do każdego wnętrza. Zanim producent schodów dostanie zlecenie, najpierw należy się upewnić, czy styl domu będzie się dobrze komponował z nowoczesną, szklaną formą. Jeśli nie, można pójść na kompromis i wybrać schody wykonane pół-na-pół z drewna i szkła. Drewno jest surowcem, który bezwzględnie pasuje do każdego wnętrza. Drewniane stopnie można nieco zmodernizować, dodając do nich szklane balustrady. Dzięki temu uzyskamy lżejszą i bardziej współczesną konstrukcję, jednak wciąż uniwersalną pod względem designu.