Schody wewnętrzne – rodzaje

Data dodania: 03.06.2016


Jeśli we wnętrzu domu znajdują się schody, zwykle stanowią one jeden z głównych punktów przestrzeni i przyciągają uwagę gości, odwiedzających nasze cztery kąty. Odpowiednio zaprojektowane, wykonane z dobrej jakości surowców schody drewniane mogą stanowić prawdziwą ozdobę wnętrz, jednocześnie nie tracąc na funkcjonalności. Wszystko zależy jednak od tego, na jaki rodzaj schodów się zdecydujemy.

Schody można podzielić na kilka rodzajów, w zależności od przyjętego kryterium. Podstawowe rozróżnienie dzieli konstrukcje na te wykonane z betonu oraz schody samonośne. Najczęściej schody betonowe są częścią projektu architektonicznego nowo powstającego domu, ale zmiana koncepcji wnętrza i decyzja o montażu schodów drewnianych nie jest zbyt problematyczna i nie wymaga szczególnych nakładów pracy (wycena schodów Szczecin). Większy problem mogą mieć właściciele domów, których projekt nie uwzględniał betonowych schodów – wtedy niezbędna jest adaptacja projektu, tak aby uwzględniał on elementy konstrukcyjne takich schodów.

Duże znaczenie ma rodzaj konstrukcji schodów, bo od niego w dużej mierze zależy nie tylko wygląd, ale przede wszystkim wygoda oraz bezpieczeństwo korzystania i codziennego przemieszczania się po schodach. Przyjmuje się, ze najwygodniejsze i najbardziej bezpieczne są schody wypuszczane, nakładane lub bolcowe. Bardziej nowoczesne i efektywne wizualnie będą schody półkowe, ale mogą też sprawiać wrażenie mniej stabilnych, więc nie sprawdzą się w przypadku osób starszych. Najwygodniejsze w użytkowaniu są schody proste, jednobiegowe, ale wymagają one dość dużej przestrzeni. Oszczędność miejsca zapewnią schody zabiegowe, bez spoczników albo schody spiralne/ kręte. Zajmują one minimum miejsca, ale odbywa się to kosztem wygody i stabilności konstrukcji (wycena schodów), nawet jeśli spełniają minimalne wymagania określone w przepisach Prawa budowlanego, które regulują między innymi wymiary stopni.

W większości przypadków nie ma szczególnych ograniczeń, jeśli chodzi o wybór rodzaju schodów do domu jednorodzinnego. Pomijając przestrzeń, jaką mogą w domu zajmować schody, zazwyczaj można modyfikować plany schodów, zgodnie z oczekiwaniami klienta. Dotyczy to szczególnie schodów drewnianych samonośnych, ponieważ betonowe konstrukcje są nierozerwalnym elementem budowy domu. Projekt i wycena schodów przez specjalistów może co najwyżej zasugerować właścicielowi, jakie rozwiązanie będzie najlepsze w konkretnym przypadku.